Expert o konci světa: Hrozí nám zkáza z vesmíru? Tři hrozivé teorie
Pád asteroidu, vniknutí cizorodých organismů nebo výbuch supernovy. To jsou hlavní nebezpečí, která hrozí naší planetě. Jenže vědci je v nejbližších dnech nečekají.
Mayský kalendář hodně lidí považuje za výsledek precizních a dlouhodobých astronomických pozorování. Jeho konec tedy poděsil nejednoho zasvěceného.
Vedoucí technického oddělení Planetária Praha Jan Šifer nám přiblížil několik teorií zániku Země a jejich pravděpodobnost. Co na teorie o konci světa říkají astronomové? Máme se připravit na konec?
"Co se týče proroctví ohledně mayského kalendáře, dotaženo ad absurdum, by konec světa musel být každého 31. 12. Náš kalendář také někde končí a někam vidí. Stejně tak to měl ten mayský. Konec světa je podle mě hloupost. Samozřejmě se může stát nějaká neočekávaná událost, ale rozhodně ne takhle plánovaná,“vysvětluje Šifner.
Pád asteroidu
Nejčastějším předmětem katastrofických scénářů je ničivý pád asteroidu na Zemi. Jenže žádný takový by nám v příštích dnech hrozit neměl.
"Je velmi nepravděpodobné, že bychom si nevšimli nějakého velkého, problematického tělesa s dostatečný předstihem,“ přichází s uklidněním Šifner.
Podle něj jsou odborníci schopni zpozorovat tělesa, která by mohla ohrozit Zemi, s půlročním i ročním předstihem.
Otázka spíš je, jestli by lidstvo bylo schopné odvrátit katastrofu. "Amerika nemá v současnosti k dispozici žádnou pořádnou nosnou raketu. A vše by tak bylo na ruské straně,“ usmívá se inženýr.
Mimozemšťani
Co se týče jiných hrozeb z vesmíru, než je drtivý dopad asteroidu, můžeme se teoreticky bát vpádu mimozemšťanů. Ne ale v podobě zelených mužíčků, kteří by přiletěli na létajících talířích.
"Kometární jádra zřejmě nesou zárodky živých organismů. Pokud by se taková kometa dostala k Zemi, mohlo by dojít ke kontaminaci pozemského systému cizorodým životem,“ vysvětluje Šifner. Tahle varianta je ale ještě méně pravděpodobná, než jakýkoli dopad meteoritu.
Výbuch supernovy
Ničivý dosah by na Zemi mohla mít i exploze některé ze supernov v okolí naší Sluneční soustavy.
"Záření, které vzniká při výbuchu hvězdy, by mohlo poškodit ochranou ozónovou vrstvu kolem Země a na planetu by začaly dopadat ultrafialové paprsky. Výsledkem toho by mohla být mutace organismů a časem tedy konec světa,“ objasňuje inženýr.
Teorií je spousta, zásadní ale je, že vedoucí technického oddělení pražského planetária dává konci světa 21. 12. 2012 jasný palec dolů.